Paulín Interiérové Dekory a Truhlářství

Všiml sis někdy, jak některé místnosti působí hned útulněji než jiné? Nebo tě to láká pouštět se do návrhů pokojů, měnit barvy, rozmísťovat nábytek a hrát si s detaily? Není náhoda, že povolání interiérového designéra láká tolik lidí. Lidské prostředí totiž mění naše rozpoložení víc, než jsme ochotni připustit. Interiér dokáže léčit, inspirovat, zvyšovat produktivitu i rozpumpovat chuť tvořit. Jenže stát se interiérovým designérem není jen o vkusu nebo sledování Pinterestu. Můžeš být nápaditý kreativní génius, ale pokud nezvládneš plánování, komunikaci nebo technická omezení, klienti tě rychle přehlédnou. Co všechno tedy stojí za tím, když se rozhodneš vydat na tuhle cestu?

Jak začít cestu interiérového designéra

První mýtus: musíš mít od malička talent kreslit nebo být umělecký génius. Pravda je mnohem prostší – základem je zájem o bydlení a ochota učit se pořád nové věci. Interiérový design není žádná vágní kratochvíle. Za dokonalým návrhem stojí hodiny vymýšlení, plánování, úprav, kompromisů i přesvědčování klienta. Takže jak na tom začít makat?

Někomu stačí samouk a dobrý tah na bránu, většina lidí ale dřív nebo později narazí na limity svých znalostí. Chceš-li být opravdu interiérovým designérem, nestačí mrknout na pár videí na YouTube. Doporučuje se aspoň krátký profesní kurz, ideálně s praxí nebo stážemi. V Česku je možné vystudovat obor Interiérový design na středních uměleckoprůmyslových školách – např. v Praze, Brně nebo Plzni. Ještě dál jde Vysoká škola uměleckoprůmyslová v Praze (UMPRUM) nebo Fakulta architektury ČVUT. Pokud tě lákají rychlé kurzy, zkus například Institut bytového designu v Praze, kde se naučíš práci s klienty, programy i stavebními plány.

Nezapomeň, že se můžeš učit taky sám – sledováním webinářů, čtením blogů jako je Elle Decor, nebo třeba experimentováním v malém – třeba i u rodičů v obýváku. Čím víc realizovaných projektů, tím líp pro tvé portfolio, které je v téhle branži alfou a omegou. Překvapí tě možná, že na portfoliu si zakládají i ti největší profíci. Každý dům, kancelář nebo kavárnu, kterou pomůžeš navrhnout (třeba i z lásky), si pečlivě nafotíš a připravíš si sérii "před" a "po" snímků.

Ve světě se profese interiérového designéra rozrostla o celou škálu specializací. V USA bylo v roce 2024 přes 90 000 registrovaných designérů a podle studie National Kitchen & Bath Association z toho až třetina pracuje na volné noze. Brno zažívá poslední dekádu opravdový boom v poptávce po kreativních bytových úpravách a výrazně rostou i zájmové a rekvalifikační kurzy.

Co všechno musíš umět a znát?

Co všechno musíš umět a znát?

Mít cit pro barvy a prostor je základ, ale rozhodně ne všechno. Profesionální interiérový designér se neobejde bez komplexních znalostí materiálů (dřeva, plastů, kovů), svítidel, ergonomie, akustiky a dokonce ani základní stavební chemie. Věděl jsi třeba, že většina novostaveb v Česku dává dnes přednost podlahám z vinylu díky dlouhé životnosti a nenáročnosti na údržbu? Víš, jaké jsou zásady světelného komfortu v pracovních zónách? Interiér není jen o tom, jestli bude stůl ve tvaru ledviny nebo jestli halu zdobí veliká palma.

Základní technické dovednosti zahrnují kreslení půdorysů i 3D vizualizace. Naštěstí dnes existují intuitivní softwary jako SketchUp, AutoCAD, Revit, ale i zdarma dostupný Blender nebo interiérová sekce v programu Floorplanner. Právě digitální vizualizace je argument, za který klienti rádi zaplatí. Skvělý designér zvládne převést originální nápad do jasné a přehledné prezentace, kde je jasné, jak bude prostor vypadat po dokončení. Tabulka níže ti ukáže, jak často se jednotlivé programy využívají:

Program% využití mezi designéry v ČR
SketchUp42 %
AutoCAD29 %
Revit16 %
Blender8 %
Floorplanner5 %

To ale není všechno. Musíš mít nadhled a předvídat, co může v daném prostoru vzniknout za problém. Například alergikovi nenavrhneš slepě koberec přes celou místnost jen proto, že to vypadá hezky. S rodinou s dětmi musíš počítat s blbuvzdorným, omyvatelným nábytkem. S prací často dřív přijdeš do kontaktu s právními předpisy, normami a bezpečnostními požadavky. Někdy řešíš i požární bezpečnost, správné osvětlení podle vyhlášek nebo ergonomii, kterou určuje řada evropských norem.

Dobrý designér není solitér. Dokonalý design prostě sám nepostavíš ani nevymyslíš v bublině. Čeká tě spolupráce s elektrikáři, podlaháři, montážními partami, ale často i přímo s architekty a developery. Komunikace, ochota naslouchat a schopnost vedení klienta jsou klíčové. Výzkum mezi českými designéry v roce 2023 ukázal, že přes 60 % nevydařených projektů pramenilo právě ze špatné komunikace mezi klientem a designérem.

Samostatnou kapitolou je sledování trendů, ale nepapouškovat módní vlny, spíš si najít vlastní rukopis a styl, který tě odliší od ostatních. Před dvěma lety letěly všude terrazzo podlahy a industriální prvky, dnes čeští klienti mnohem víc sahají po organických tvarech, teplých barvách a udržitelných přírodních materiálech. Sleduj například, jaké novinky představí veletrh Designblok v Praze nebo zahraniční výstavy jako Salone del Mobile v Miláně, kde se rodí evropské trendy.

Jak najít práci a klienty v designu interiérů

Jak najít práci a klienty v designu interiérů

Při rozjezdu v téhle branži tě nejvíc potrápí otázka „Jak najdu klienty?“. Jestli máš luxus zázemí v rodině nebo známých – využij to, pomáhej lidem kolem sebe za nižší odměnu nebo zdarma, jen ať máš co ukázat v portfoliu. Začátečníci si často myslí, že je čeká rychlý výdělek, ale pravda je spíš opačná. Většina designérů se k větší finanční nezávislosti dopracuje až po několika letech, když mají za sebou sérii úspěšných zakázek.

První projekty pak často přijdou přes doporučení nebo sociální sítě. V dnešní době platí, že Instagram je pro interiérového designéra hotové zlato. Tvoř vizuálně krásný feed – přidávej fotky realizovaných prostor, sdílej moodboardy a neboj se ukázat i zákulisní pohledy. Rozčiluje tě algoritmus? Drž se pravidla postovat aspoň 2x týdně, používej relevantní hashtagy (#interierovedesign, #bydleni, #navrhyinterieru), oslovuj lokální podniky a hlavně síťuj. Dobrý kontakt – ať už je to stolař, projektant, developer nebo pokojská – ti v budoucnu často otevře víc dveří než tisíc sledujících.

Překvapivě funguje i veřejná prezentace v lokálních skupinách na Facebooku, zakládání menších workshopů, ke kterým si pozveš známé i sousedy. Propracované portfolio a prezentační web, třeba na platformě Squarespace nebo jednoduchém WordPressu, je základ. Nezapomeň na reference, popisy svých řešení a před a po fotky. Pokud máš odvahu, zkus i menší bytovou soutěž – spousta mladých designérů takhle prorazila a získala první větší zakázky.

Trh v Česku má svá specifika. Devadesát procent poptávky táhne bydlení – mladé rodiny, první byty, rekonstrukce domů. Menší, ale rostoucí segment tvoří kanceláře nebo prezentace komerčních prostor. Podle údajů Asociace interiérových designérů v roce 2023 rostl zájem o služby interiérového designéra v ČR o cca 6 % ročně. Stále více lidí chce spojit stylové bydlení s praktičností, a to je pro kreativní hlavy obrovská příležitost.

Když si troufneš na větší projekty, připrav se na jednání s developery, veřejnými institucemi nebo dokonce na návrh interiérů hotelů a restaurací. Tam už často nestačí skica na papír a skvělý cit pro polštářky a barvy – budeš potřebovat znalost norem, požadavků na akustiku, bezpečnost i schopnost převádět osobitý styl investora do smysluplného prostoru.

Za zmínku samozřejmě stojí i cena za služby. Pokud uspěješ, můžeš časem účtovat 300–800 Kč/hod, někdy fungují i balíčky za kompletní projekt, obvykle 100–350 tisíc za byt do 100 metrů čtverečních – závisí na zkušenostech, lokalitě i exkluzivitě projektu. Řada designérů nabízí poradenství "on-line" nebo navrhuje pouze dispoziční změny, což otevírá dveře k dalším skupinám klientů, kteří by si designéra dřív nedovolili.

Chceš-li hranice rozšiřovat dál, můžeš tvořit vlastní značku nábytku, prodávat moodboardy, konzultovat design na dálku, nebo psát vlastní blog o bydlení. Udržuj si povědomí o trendech, uč se od profíků, ale neboj se přinést vlastní úhel pohledu. Vždyť nejlepší interiérové realizace v historii vznikly z lehké troufalosti a ochoty experimentovat s tím, co ostatní považovali za příliš riskantní.

4 Komentáře

  1. Michal Blažek

    Velmi zajímavé téma! Interiérový design je něco, co mě fascinuje již delší dobu, zvláště jak propojit estetiku s funkčností prostoru. Rád bych se dozvěděl víc o tom, jakou roli hraje praxe ve srovnání s formálním studiem. Jsou podle vás určité školy nebo kurzy, které byste doporučili? Nebo je lepší začít rovnou praxí a učit se přímo na projektech?

    Také by mě zajímalo, jak moc sledujete aktuální trendy a jestli si myslíte, že jsou pro úspěch designéra klíčové, nebo spíš škodí kvůli rychlé změně vkusu. Případně jestli existují nějaké nezbytné soft skills, které by měl mít každý začínající interiérový designér. Těším se na diskuzi!

  2. Jiří Hoblík

    No pojďme se na to podívat trochu z nadhledu. Především je zásadní pochopit, že interiérový design není jen o tom, jak to hezky vypadá. Je to o kombinaci umění, ergonomie a psychologie prostoru. Bez hlubokého pochopení těchto pilířů bude každý, kdo se tím chce živit, odsouzen k průměrnosti.

    Na druhou stranu, bez těch správných mezinárodně uznávaných škol a certifikátů nemáte šanci vyčnívat. Lidi, co to myslí vážně, investují do vzdělání, ne jen do nějakého rychlokurzu, kde se naučí jen pojmy a trendy sezon.

    A celé to uzavřu tvrzením, že praxe bez teorie je slepá, ale teorie bez praxe je mrtvá. Pokud chcete skutečně vyniknout, musíte mít obojí v rovnováze. To je moje mise a myslím, že klíč k úspěchu i tady.

  3. Petr K.

    Upřímně, vidím tady spoustu lidí, co to berou jako módní trend, ale interiérový design je přece umění samo o sobě, ne nějaký laciný koníček pro hipstery. Jestli chcete být úspěšní, potřebujete hluboké znalosti, komplexní přístup ke kvalitě materiálů, historii stylů a hlavně vlastního nezpochybnitelného vkusu.

    Praxe přijde samozřejmě, ale jestli nejste schopni už na škole prosadit svou vizi, tak máte prd. Bohužel dnešní doba je plná těch, co to vzdají, protože je děsně frustruje, že to není jen o tom vybrat barvu stěny.

    Myslím, že bez určité dávky elitářství to prostě nejde. Ti nejlepší jsou platforma pro budoucnost designu. A pokud to nechápete, tak jste pořád ještě amatéři a měli byste to přehodnotit.

  4. Kateřina Štainerová

    Tohle odvětví je bohužel často ovlivněno zahraničními zájmy a módními diktáty, které vůbec nezohledňují národní tradice a kulturu. Pokud chcete být úspěšní, musíte nejen ovládat techniky a trendy, ale i bránit náš vlastní styl proti těmto kulturním invazím.

    Praxe je fajn, ale jestli za vámi nebude stát pevný názor na to, co je skutečně české a hodnotné, bude to k ničemu. Mnoho studentů se nechá svést módními vlnami a zapomínají na kořeny, což je zásadní chyba.

    Takže moje rada je jasná: studujte, ale zároveň si vytvořte pevné základy ve vlastní kulturální identitě. Bez toho jste prodaní globalistům a ztratíte svou autenticitu.

Napsat komentář